Chaminade Middle School
Track & Field


2015 Track & Field Team Results

 

Meet Assignments
Click Below
Meet Results & Information Date Hosting
School(s)
Boys Team Finish Girls Team Finish
Final
3/11
Delphic Track Meet
@ Oaks Christian

*Click Above For Meet Results*
Mar. 12 Oaks 4th Place 3rd Place
Final
3/16
Delphic Track Meet
@ Heritage Christian

*Click Above For Meet Results*
Mar. 17 Heritage 3rd Place 3rd Place
Final
3/1
9
Mt. SAC Relays "Youth Days"
@ Mount San Antonio College

*Click Above For Meet Results*
Mar. 20 Mt. SAC No Team Scores
Final
3/2
5
Delphic Track Meet
@ Notre Dame High School

*Click Above For Meet Results*
Mar. 26 LHall
Cham
4th Place 2nd Place
Final
3/
27
Eagle Invitational Track Meet
@ Chaminade High School
*Click Above For Meet Results*
Mar. 28 Cham 1st Place Team
Final
4/14
Delphic Track Meet
@ Heritage Christian

*Click Above For Meet Results*
Apr. 16 Marl
Paul Rev.
1st Place 5th Place
Final
4/24
Phil Berk Invitational
Delphic Track Meet

@ Harvard-Westlake High School

*Click Above For Meet Results*
Apr. 25 Harvard 3rd Place 3rd Place
Final
4/26
Delphic Track Meet
@ Chaminade High School

*Click Above For Meet Results*
Apr. 30 Cham
LHall
1st Place 3rd Place
Final
5/5
Delphic Track Meet
@ Harvard-Westlake High School

*Click Above For Meet Results*
May 6 Harvard 2nd Place 4th Place
Final
5/9
Hornet Invitational
@ Laurel Hall School

*Click Above For Meet Information*
May 8 LHall 8th - 1st
7th - 2nd
6th - 1st
8th - 1st
7th - 1st
6th - 3rd
Final
5/5
Valley Catholic Sports Program
 Track & Field Championship

@ Chaminade High School

*Click Above For Meet Results*
May 9 Cham Var. - 1st
JV. - 1st
Var. - 1st
JV. - 3rd
Posted
5/10
Delphic League
 Track & Field Championship

@ Oaks Christian School

*Click Above For Meet Results*
May 12 Oaks 2nd Place 1st Place

DELPHIC LEAGUE CHAMPIONSHIPS
*All Athletes are expected to attend in uniform
 whether they are scheduled to compete or not.
*Delphic League Individual & Team Awards to follow meet.


Yellow = Delphic League Meets
Orange =  Invitational & Open Meets
Green = Valley Catholic League Championship

----------------------------------------------------------------

MORE TRACK & FIELD NEWS Continued Below      

        
       
         
Championship Trophy         Delphic League Champions 2015                  8th Grade Girls              4x100m Relay & 4x400m Relay
                                                                                                                                                                         Girls School Record Holders

TRACK & FIELD NEWS 2015

Delphic League Championships 2015
GIRLS - League Champions
BOYS  - League Runner-up

Girls Meet Highlights
Sonia Virk  1st Place - Long Jump; 2nd Place - 100 Meter, 2nd Place - 200 Meter
Samantha Patierno 1st Place - 200 Meter - 27.28 * New School Record
3rd Place - 100 Meter; 5th Place - Long Jump
Nikita Tanielian, Geovanna Pereira, Andrea Wall, Kennedy Waite
1st Place - 4x100 Meter Relay
Geovanna Pereira  3rd Place - Shot Put
Nikita Tanielian, Megan Milman, Kennedy Waite, Talia Keklikian
3rd Place - 4x400 Meter Relay
Nikita Tanielian  4th Place - 400 Meter
Megan Milman  4th Place - High Jump


Boys Meet Highlights
Rex Helm  1st Place - 800 Meter
Jackson Tillotson, Will Angel, Dewey Egan, Felix Ji
1st Place - 4x400 Meter Relay
Luke Pennington  2nd Place - Shot Put

Keevaughn Asuncion 
3rd Place - 100 Meter
Ryan Goldman  3rd Place - 800 Meter
 Will Simqu  3rd Place - High Jump
Will Angel, Keevaughn Asuncion, Ryan Goldman, Will Simqu
3rd Place - 4x100 Meter Relay
Felix Ji  4th Place - Long Jump

Will Angel  5th Place - 400 Meter
Peter Yu  5th Place - Long Jump
Nick Stone 
5th Place - Shot Put

Congratulations to our Delphic League Teams!

 

VCSL League Champions 2015
Varsity Boys, Varsity Girls & JV Boys

Valley Catholic Sports League 2015 Track & Field Event Champions
Keevaughn Asuncion - Varsity *100m, 200m
Nikita Tanielian - Varsity *200m, *400m
Will Angel - Varsity 400m
Nicole Simone - Varsity 800m
Nick Stone - Varsity Shot Put
Erin Nahas - Varsity Javelin
Dewey Egan - Junior Varsity 100m, Shot Put, *Javelin
Jackson Tillotson - Junior Varsity *200m, *400m, Long Jump
Christian Simone - Junior Varsity *800m, *1600m

Ryan Clemens, Dewey Egan, Jackson Tillotson, Leo DeSantis
*Junior Varsity 4x100m Relay
Nicole Simone, Nikita Tanielian, Andrea Wall, Annalise Terlesky
Varsity 4x100m Relay
Will Angel, Keevaughn Asuncion, Alex Abrego, Dylan Turbow
Varsity 4x100m Relay
Connor Nazarian, Charlie Van der Valk, Zach Bar, Deven Yahraus
*Junior Varsity 4x400m Relay
Erin Nahas, Andrea Wall, Hanna Knudsen, Annalise Terlesky
Varsity 4x400m Relay
Matt Hamada, Rex Helm, Alex Abrego, Truitt Archibald
Varsity 4x400m Relay


* Denotes New VCSL Championship Record
 

Hornet Invitational 5/8
Chaminade Finishes 1st Place in 4 Divisions


New Meet Records
Jackson Tillotson - 6th Grade 400m 1:03.9
Dewey Egan - 6th Grade Javelin 122' 0"
Stephen Yu - 7th Grade Javelin 112' 0"
*New 7th Grade School Record
Nicole Simone - 8th Grade Javelin 79' 0"
Andrea Wall, Talia Keklikian, Nikita Melwani, Nicole Simone
8th Girls 4x220 Meter Relay - 2:30.2
Jackson Tillotson, Stiles Clements, Dewey Egan, Leo DeSantis
6th Grade Boys 60 Meter Shuttle Hurdle Relay - 50.3

Chaminade - VCSL Varsity Boys & Girls & JV Boys League Champions 5/9

Valley Catholic Sports League 2015 Track & Field Event Champions
Keevaughn Asuncion - Varsity *100m, 200m
Nikita Tanielian - Varsity *200m, *400m
Will Angel - Varsity 400m
Nicole Simone - Varsity 800m
Nick Stone - Varsity Shot Put
Erin Nahas - Varsity Javelin
Dewey Egan - Junior Varsity 100m, Shot Put, *Javelin
Jackson Tillotson - Junior Varsity *200m, *400m, Long Jump
Christian Simone - Junior Varsity *800m, *1600m

Ryan Clemens, Dewey Egan, Jackson Tillotson, Leo DeSantis
*Junior Varsity 4x100m Relay
Nicole Simone, Nikita Tanielian, Andrea Wall, Annalise Terlesky
Varsity 4x100m Relay
Will Angel, Keevaughn Asuncion, Alex Abrego, Dylan Turbow
Varsity 4x100m Relay
Connor Nazarian, Charlie Van der Valk, Zach Bar, Deven Yahraus
*Junior Varsity 4x400m Relay
Erin Nahas, Andrea Wall, Hanna Knudsen, Annalise Terlesky
Varsity 4x400m Relay
Matt Hamada, Rex Helm, Alex Abrego, Truitt Archibald
Varsity 4x400m Relay


* Denotes New VCSL Championship Record

Meet Highlights
 Egan Destroys League & School Javelin Records

New Boys Javelin School Record
Dewey Egan -
148' 7"

JV Boys Dominate: Outscore Competition by over 140 points
Junior Varsity Boys Score - 177 points

 

Delphic Meet Highlights 5/6 @ Harvard-Westlake

7th Grade Girls Burn Up Track - Break School Records

New Girls School Record - 4x100m Relay
Nikita Tanielian, Sonia Virk, Samantha Patierno & Megan Milman - 53.93

New Girls School Record - 4x400m Relay

Nikita Tanielian, Sonia Virk, Megan Milman & Samantha Patierno - 4:27.99


New 6th Grade Boys 4x100m Relay Record
Ryan Clemens, Dewey Egan, Jackson Tillotson & Leo DeSantis - 53.23
 

 

Delphic Meet Highlights from Chaminade HS 4/30

Boys Finish with 1st Place Delphic Finish; Girls Finish 3rd
Additional School Records are Broken

New 7th Grade 800 Meter School Record

Ryan Goldman - 2:22.5 PR  (Breaks Scott Marquardt's 2009 Record)
*Time places Ryan Goldman #1 in Delphic League as of 4/30*


New 7th Grade 200 Meter School Record
Samantha Patierno - 27.6 PR  (Ties Sonia Virk)

New 6th Grade High Jump School Record
Jackson Tillotson - 4'10"
PR  

New 6th Grade Shot Put School Record
Dewey Egan - 28' 10 1/2" PR

 

Delphic Meet Highlights from Phil Berk 4/25

New 7th Grade 4x400 Meter Relay School Record
Jackson Tillotson, Nick Stone, Dewey Egan & Christian Simone - 4:17.06

New 6th Grade High Jump School Record
Jackson Tillotson - 4' 9" PR


New 6th Grade 400 Meter School Record
Jackson Tillotson - 1:00.86
PR  (Breaks Greg Campbell's 2009 record)
Dewey Egan - 1:01.66
PR  (Also Breaks Greg Campbell's 2009 record)

New 6th Grade 1600 Meter School Record
Christian Simone - 5:41.89 PR


Additional Highlights
Sonia Virk - 100 meter - 13.27 (1st Place)   200 meter - 27.97 (1st Place)
Will Angel - 400 meter 58.99 PR  (2nd Place)
Keevaugh Asuncion - 100 meter 12.23 PR (2nd Place)    200 meter - 25.14 PR (2nd Place)
 



Delphic Meet Highlights from Phil Berk 4/25

New 7th Grade 4x400 Meter Relay School Record
Jackson Tillotson, Nick Stone, Dewey Egan & Christian Simone - 4:17.06

New 6th Grade High Jump School Record
Jackson Tillotson - 4' 9" PR


New 6th Grade 400 Meter School Record
Jackson Tillotson - 1:00.86
PR  (Breaks Greg Campbell's 2009 record)
Dewey Egan - 1:01.66
PR  (Also Breaks Greg Campbell's 2009 record)

New 6th Grade 1600 Meter School Record
Christian Simone - 5:41.89 PR


Additional Highlights
Sonia Virk - 100 meter - 13.27 (1st Place)   200 meter - 27.97 (1st Place)
Will Angel - 400 meter 58.99 PR  (2nd Place)
Keevaugh Asuncion - 100 meter 12.23 PR (2nd Place)    200 meter - 25.14 PR (2nd Place)
 

 

Chaminade Finishes with 1st Place Team Finish
at 6th Annual Eagle Invitational

New Eagle Invitational Meet Records & Event Champions
Samantha Patierno
- 200m  28.1
Jackson Tillotson - JV 400m 1:06.0
Nikita Tanielian - Varsity 400m 1:06.7
Christian Simone - JV 1600m  5:50.7
Ryan Clemens, Dewey Egan, Jackson Tillotson & Leo DeSantis - JV 4x100m Relay 54.1
New 6th Grade Boys 4x100m Relay School Record
Dewey Egan - JV Shot Put (6lbs.) 33' 91/4"


Junior Varsity Event Champions
Dewey Egan  - 200m  28.0 & JV 100m 13.4
Lilly Pennington - 1600m  6:40.5
Ryan Clemens, Christian Simone, Brandon LaRue, Zeut Landry - 4x400m Relay  5:18.2

Varsity Event Champions
Samantha Patierno - Long Jump  14' 5"
Keevaughn Asuncion - 100m  12.8 & 200m  26.3
Felix Ji - 1:00.2
Alex Friend - 800m  2:42.4
Matt Hamada - 1600m  5:42.6
Nikita Tanielian, Andrea Wall, Samantha Patierno & Talia Keklikian - 4x100m Relay  56.3
Nikita Tanielian, Megan Milman, Andrea Wall & Talia Keklikian - 4x400m Relay  4:56.8
Noah Aire, Nick Stone, Will Angel & Dylan Turbow - 4x400m Relay  4:34.0
Will Simqu - Long Jump  15' 11"
Noah Aire - Javelin  103' 0"
Luke Pennington - Shot Put  34' 8 1/2"
Hanna Knudsen - Javelin  64' 0"
Megan Milman - High Jump  4' 2"

 
Delphic League Highlights from 3-26-15

Sonia Virk - 1st Place -  200m 27.6
New 7th Grade Girls 200m Record
Stiles Clements, Dewey Egan, Jackson Tillotson & Leo DeSantis  - 4x100m Relay  54.9
New 6th Grade Boys 4x100m Record


Rex Helm
- 1st Place  - 800m  2:27.4
Will Angel, Ryan Goldman, Keevaughn Asuncion & Felix Ji - 1st Place - 4x400m Relay 4:04.5
(Fastest 4x400 of season to date)

Peter Yu - 1st Place - Long Jump 16' 5"
Sonia Virk
- 1st Place - 400m  1:04.5 
Samantha Patierno - 1st Place - 100m  13.6
Nikita Tanielian, Sonia Virk, Samantha Patierno & Talia Keklikian - 1st Place - 4x100m Relay 54.7
 

Delphic League Meet Highlights

Virk Breaks School Long Jump Record
Sonia Virk (7th grade) jumped 16' 21/2" at the Oaks Christian breaking her own record set last year as a 6th grader by over a foot.

6th Grade Boys Break Records at Heritage Christian
Jackson Tillotson, Leo DeSantis, Dewey Egan and Christian Simone
set a new 6th Grade 4x400m Relay record of 4:34.4 breaking an 8 year old record.
Jackson Tillotson set a new 6th grade High jump record of 4' 8"
The former record was held by Will Simqu at 4' 4".
Dewey Egan set a new 6th Grade Shot Put Record of  26' 5". 
The former record of 24' 9 1/2" was set in 2009.

Mt. SAC Relays Highlights
Girls 7th grade Sprint Medley Relay sets record
Fastest time in 30 years of Mt. SAC Relays

Nikita Tanielian, Samantha Patierno, Sonia Virk & Adara Bensusen finished in 1st place and set a Meet Record in the Girls 7th grade Sprint Relay with a time of 2:02.7.  This is the fastest time by any 7th grade girls team in the history of the Mt. SAC Relays.

Mt. SAC 1st Place Heat/Flight Finishes
Samantha Patierno - 100 meter  13.6 & Long Jump  13' 6"
Nikita Tanielian - 100 meter  14.2
Sonia Virk - 100 meter  13.7 & Long Jump  14' 6"
Noah Aire - Triple Jump  30' 10"
Ryan Goldman - Long Jump  14' 8"
Nick Stone - Shot Put  32' 0"
Annalise Terlesky - 100 meter  15.2
Will Simqu -  Triple Jump  33' 6"
Christian Simone, Truitt Archibald, Nick Stone & Ryan Goldman - Distance Medley Relay  4:52.9

 

Meet Assignment & Event Placement - REMINDER
A reminder to all that not all athletes will compete in every meet.  Meet/Event assignments are determined by the coach and based on a number of factors including: attendance at practices and scheduled meets; communicating conflicts in a timely fashion; participating in scheduled events; being on time; supporting other team members. 

Most of our meets have limitations on number of entries.  Please be aware that the coach spends a lot of time placing athletes into meets/events.  Last minute cancellations are not easy to fixed and can lead to others not getting an opportunity to compete and/or scratching of a relay teams.  Please communicate any conflicts as soon as possible.

The coach does make an effort to place athletes in events that want to do, as well as, events they can excel in for themselves and for the
TEAM.  However, the coach may place athletes in other events for tactical, scoring or other reasons that might not be clear to the athlete.  Athletes are encouraged to keep an open dialog with the coach should they not understand why they are in a particular event.  

Track & Field consists of a number of individual events, however, there is a strong
TEAM component that we will continue to foster and grow.  Team Expectations are that all athletes attend school practices not just to better themselves but to also help challenge others on the team and create team unity. 
 

UNIFORMS
All team members must have for meets:
Orange/White Singlet and Shorts

Navy Blue Chaminade Sweatshirt
Navy Blue Sweat Pants
(no stripes or other colors or big logos)
Chaminade T-Shirt = Spirit Pack T-Shirt or PE Shirt or other Chaminade T-Shirt
OPTIONAL: Compression Shorts (WHITE Only)
Good Pair of Running Shoes
OPTIONAL:
Pair of Spikes to use at majority of meets (recommended)

Athletes not rostered to compete that go to a meet need to be in full uniform.



COACHING STAFF
Walt Stewart - Head Coach
USA Track & Field Level I Certified Coach
20 years - Middle School Head Coach (Laurel Hall School 13 years & Chaminade 7 years)
7 years - High School Assistant Track Coach - specializing in High Jump
 1989 NCAA Div II National Champion & All-American - High Jump
Coached Chaminade MS teams to Delphic Championships in 2008, 2009, 2010 & 2014
Coached Laurel Hall teams to Delphic Championships in 2005 & 2007

Tara Garrett - Assistant Coach
Chaminade High School Graduate
Chaminade HS Track & Field Athlete
Trained & Competed under Coach Stewart in Elementary & Middle School



 

Back to Track and Field          Back to Middle School Athletics HOME