Chaminade Middle School
Track & Field


2016 Track & Field Team Results

 

2016 Meet Assignments, Information & Results
Click the meet below for Meet Assignments or Meet Results - Check back for Updates

Meet Assignments
Click Below
Meet Results & Information Date Hosting
School(s)
Boys Team Finish Girls Team Finish
FINAL
3-6
Delphic Track Meet
@ Oaks Christian

*Click Above For Meet Results*
Mar. 9 Oaks 3rd Place 3rd Place
FINAL 
3-13
Delphic Track Meet
@ Heritage Christian

*Click Above For Meet Results*
Mar. 15 Heritage 3rd Place 1st Place
FINAL 3-18 Panther Invitational
@ Moorpark City College

*Click Above For Meet Results*
Mar. 19 St. Rose of Lima 2nd Place Team
FINAL 3-24 Delphic Track Meet
@ Harvard-Westlake High School

*Click Above For Meet Results*
Mar. 24 Marl/
Sierra
2nd Place 1st Place
FINAL
4-5
Delphic Track Meet
@ Heritage Christian

*Click Above For Meet Results*
Apr. 6 IMMS 2nd Place 2nd Place
FINAL
4-8
Eagle Invitational Track Meet
@ Chaminade High School

*Click Above For Meet Results*
Apr. 9 Cham 1st Place Team
FINAL
4-11
Delphic Track Meet
@ Notre Dame High School

*Click Above For Meet Results*
Apr. 14 Cham
LHall
3rd Place 2nd Place
FINAL
4-19
Delphic Track Meet
@ Chaminade High School

*Click Above For Meet Results*
Apr. 21 Cham
LHall
2nd Place 1st Place
FINAL
4-
28
Phil Berk Invitational
Delphic Track Meet
@ Harvard-Westlake High School

*Click Above For Meet Results*
Apr. 30 Harvard 4th Place 3rd Place
FINAL
5-3
Delphic Track Meet
@ Harvard-Westlake High School

*Click Above For Meet Results*
May 4 Harvard 3rd Place 2nd Place
FINAL
5-3
Valley Catholic Sports League
 Track & Field Championship
@ Chaminade High School

*Click Above For Meet Results*
May 7 Cham JV - 2nd
Var. - 1st
JV - 1st
Var - 1st
FINAL 5-7 **Delphic League
 Track & Field Championship
@ Oaks Christian School

*Click Above For Meet Results*
May 10 Oaks 4th Place 1st Place
FINAL 5-10 Hornet Invitational
@ Laurel Hall School

*Click Above For Meet Results*
May 13 LHall 6thGr - 1st
7thGr - 1st
8thGr- 2nd
6th G - 1st
7th G - 1st
8th G-
1st

**Requirements to compete at Delphic League Championships**

TRACK & FIELD NEWS
Jr. High Delphic League Championships 5/10
Girls League Champions; Boys 4th Place


2016 JHDL Individual & Relay League Champions
Sonia Virk  - 100m 13' 10", 200m 27.36, Long Jump  16' 1"
*Nikita Tanielian -
(2nd Place) 400m  1:02.37
New Girls 400m School Record
Nikita Tanielian, Samantha Patierno, Faith Tillman, Megan Millman - 4x100m Relay  53.80
*
Connor Clemens, KJ Lattimore, Forrest Brock, Ryan Clemens -
4x100m Relay  49.25
New Boys 4x100 Record 7th Grade Record

* Denotes New School Record
 

Valley Catholic Sport League Championships 5/7
LEAGUE CHAMPIONS
Varsity Girls, Varsity Boys & JV Girls

JV Boys Runner-Up

2016 VCSL Individual & Relay League Champions
*Sonia Virk  - (Varsity) *100m, *200m, *Long Jump  
*
Connor Clemens - (Varsity) *200m  (also *100m Record in Prelims)
Nikita Tanielian - (Varsity) 400m   
*Jackson Tillotson - (Varsity) *400m   
Christian Simone - (Varsity) 800m, 1600m   
Katelyn Wang - (JV) 1600m 
Lilly Pennington -
(Varsity) Javelin   
*KJ Lattimore -
(Varsity) *Javelin
Zach Eagle - (JV) Shot Put
*Louisa Binder, Raelle Macasaet, Kathryn Watai, Emma Sellin - (JV) *4x100m Relay
*Nikita Tanielian, Sonia Virk, Faith Tillman, Megan Millman - (Varsity) *4x100m Relay
*Connor Clemens, Jackson Tillotson, Forrest Brock, Ryan Clemens - (Varsity) *4x100m Relay
Katherine Watai, Louisa Binder, Raelle Macasaet, Sophia Nations - (JV) 4x400m Relay
Megan Millman, Faith Tillman, Livia Shore, Allison Alban - (Varsity) 4x400m Relay
*Forrest Brock, KJ Lattimore, Alan-Michael Bergman, Christian Simone - (Varsity) *4x400m Relay

*Indicates New VCSL Record


Eagles Soar Ahead at Hornet Invitational 5/13
1st Place - Girls 6th, 7th & 8th
1st Place - Boys 6th & 7th
2nd Place - Boys 8th


Event Champions
60meter
Emma Sellin, Ethan Chen, Allison Alban, Connor Clemens, Nikita Tanielian

400meter
Katherine Watai, Aidan Moss, Priyanka Khanna, Leo DeSantis, *Nikita Tanielian

800meter
Brianna Hernandez, Lilly Pennington, *Jackson Tillotson, Hanna Knudsen

Long Jump
Raelle Macasaet, Aidan Moss, Livia Shore

Softball Throw/Shot Put
Brianna Hernandez, Lilly Pennington

Triple Jump
Raelle Macasaet, Aidan Moss, Priyanka Khanna, Christian Simone, Megan Milman

Javelin
Katelyn Wang, Zach Eagle, Lilly Pennington, *KJ Lattimore, *Hanna Knudsen, Noah Aire

4x220m Relay
6th Grade Girls, 6th Grade Boys, 7th Grade Girls, *7th Grade Boys, 8th Grade Girls

4x60m Shuttle Hurdle Relay
6th Grade Boys, 7th Grade Girls, 7th Grade Boys, 8th Grade Boys

*Denotes New Hornet Invitational Meet Record

NEW School Records
KJ Lattimore
- Shot Put
 36' 6"
New 7th Grade Boys Shot Put School Record
Connor Clemens & Forrest Brock - 60 meter  8.1
Ties 7th Grade Boys 60 meter School Record

7th Girls & 7th Boys  - 4x60m Shuttle Hurdle Relay
New 7th Grade Girls & Boys Shuttle Hurdle School Records
7th 7th Boys  - 4x220m Relay 2:09.9
New 7th Grade Boys 4x220m Relay School Records

 

Chaminade Girls Set New 4x100 & 4x400 Relay School Records at Last Chance Meet 5/4
Nikita Tanielian, Sonia Virk, Samantha Patierno & Faith Tillman - 4x100m Relay  52.53
 
NEW: Girls 4x100m Relay School Record
Samantha Patierno, Nikita Tanielian, Faith Tillman & Sonia Virk - 4x400m Relay  4:24.85
 
NEW: Girls 4x400m Relay School Record

Simone Breaks Own 1600m Record
Christian Simone
- 1600m  5:26.87
 
NEW: 7th Grade Boys 1600m Record

 

Phil Berk Inv. - Skeleton Crew amasses PR's
Virk Breaks Girls Long Jump School Record
Simone Sets New 7th grade Boys 1600m Distance Record

Notable Performances
Sonia Virk - 100m  13.09
 (1st Place); 200m 26.95 (1st Place); Long Jump 16' 3"PR(1st Place)
NEW: Girls Long Jump School Record
Faith Tillman - 100m  13.79
PR  
Emma Sellin - 1
00m  14.68PR
Connor Clemens - 100m  12.74
PR
Adina Roberts - 200m  40.87PR
Katherine Watai - 400m  1:11.78PR
Priyanka Khanna - 400m 1:11.94
PR
Christian Simone - 800m  2:31.73
PR; 1600m  5:29.95PR
NEW: 7th Grade Boys 1600m Record
Delaney Rach - 800m  3:10.06 PR
Kavin Tharanee - 1600m  6:03.27 PR
Allison Alban - Long Jump  12' 1"
PR
KJ Lattimore - Shot Put  32'  4" PR
 

 

Chaminade Girls 1st Place; Boys 2nd at Eagles' Nest 4/21
Virk Breaks 100m & 200m School Records
Notable Performances
Sonia Virk - 100m  12.5
PR  (1st Place); 200m 26.2 PR (1st Place)
NEW: 100 Meter  & 200 Meter School Record
Samantha Patierno - 100m  12.8
PR  (2nd Place); 200m 27.8 (3rd Place)
Forrest Brock - 100m  12.5PR (4th Place)
Faith Tillman - 200m 27.9
PR  (4th Place)
Connor Clemens - 200m  25.7
PR  
(3rd Place)
Ryan Clemens - 200m  26.4 PR  (4th Place)
Nikita Tanielian - 400m 65.4 (1st Place); High Jump 4' 8" PR (3rd Place)
Leo DeSantis - 400m  60.4PR (5th Place)
Jackson Tillotson - 400m 57.2 PR (2nd Place); High Jump 5' 4" (1st Place)
NEW: 7th Grade Boys 400m Record
Ryan Goldman - Long Jump 16' 10" PR (1st Place); 400m 58.7 (3rd place)
Hanna Knudsen - Shot Put 24' 2 1/2"
PR (5th Place)
Nikita Tanielian, Sonia Virk, Samantha Patierno & Faith Tillman - 4x100m Relay 53.8 (1st Place)
Ryan Goldman, Jackson Tillotson, Forrest Brock & Connor Clemens
- 4x100m Relay 49.7 (1st Place)

 

Eagles Continue to "PR" at Notre Dame 4/14
Notable Performances
Samantha Patierno - 100m  13:0 (1st Place); 200m 27.7 (1st Place)
Connor Clemens - 200m  26.0 PR  (3rd Place); High Jump 4' 8"PR  (5th Place)
Nikita Tanielian - 100m 13.4
PR  (4th Place); 200m 27.8  (2nd Place)
Leo DeSantis - 400m  60.6 PR (2nd Place)
Ryan Goldman - Long Jump  16' 9 1/2"PR (2nd Place); 800m 2:16.9 (1st Place)
Noah Aire - Long Jump  15' 6 1/2"PR (3rd Place)
Sonia Virk - Long Jump 15' 9 1/2" (1st Place)
Lilly Pennington - Shot Put 27' 10" (2nd Place)
Forrest Brock, Jackson Tillotson, Ryan Goldman, Leo DeSantis - 4x400m Relay  4:00.4 (1st Place)
Jackson Tillotson - High Jump  5' 6"
PR
7th Grade High Jump Record
Ryan Clemens, Jackson Tillotson, Forrest Brock, Connor Clemens - 4x100m Relay  49.3
7th Grade 4x100m Relay Record and Season Best Time
& Many more individual PR's from the day
 

Eagles Soar in Inclement Weather 
Finish 1st Place @ Eagle Invitational 4/9


Chaminade Invitational Event Champions
Varsity Division
Faith Tillman
- 100m  14.0 
Nikita Tanielian - 200m 28.9 (Meet Record)  - 400m  1:05.6 (Meet Record)
Jackson Tillotson- 400m  1:01.4
Livia Shore - 1600m  6:47.3
Christian Simone- 800m  2:37.0  -  1600m 5:44.1
Ryan Clemens - Long Jump  15' 0"
Hanna Knudsen - Javelin  86' 7" (Meet Record)
Nikita Tanelian, Faith Tillman, Megan Millman, Hanna Knudsen - 4x100m Relay   56.6
Ryan Clemens, Ryan Goldman, Jackson Tillotson, Forrest Brock - 4x100m Relay  51.5
Allison Alban, Pryianka Khanna, Delaney Rach, Nandini Parmer - 4x400m Relay  5:28.6
Noah Aire, Ryan Clemens, Connor Clemens, Ryan Goldman - 4x400m Relay  4:24.7


Jr. Varsity Division
Katherine Watai - 400m  1:12.8
Brianna Hernandez - 800m  3:08.9  -  1600m
 6:22.3  (Meet Record)
Kavin Tharanee - 1600m  6:28.8
Valentina Presena, Brianna Hernandez, Katherine Watai, Emma Sellin - 4x100m Relay  1:02.0
Valentina Presena, Katherine Watai, Louisa Binder, Sophia Nations - 4x400m Relay  5:34.7
 

Spikers finish 2nd @ Heritage Christian 4/6
Meet Highlights
Sonia Virk
- 200m 27.1  (1st Place)
New 8th Grade Girls 200m Record
Jackson Tillotson - 400m 57.9  (1st Place)
New 7th Grade Boys 400m Record
Ryan Clemens, KJ Lattimore, Jackson Tillotson, Forrest Brock
- 4x100m Relay 49.5  (1st Place)
New 7th Grade Boys 4x100m Relay Record
Jackson Tillotson
- High Jump 5' 4"  (1st Place)
New 7th grade Boys High Jump Record
Ryan Goldman
- 1600m  5:13.0  (1st Place)
Lilly Pennington - Shot Put  28' 6 1/2"  (1st Place)
 

 

Eagles Finish Strong - Girls 1st & Boys 2nd @ Harvard 3/24
Meet Highlights
A number of great performances & record occurred at this meet.

Samantha Patierno - 100m 12.8
New School Record Girls 100m
Nikita Tanielian, Sonia Virk, Samantha Patierno, Faith Tillman - 4x100m Relay 53.0
New School Record Girls 4x100m Relay
Ryan Goldman - 400m 56.6 (1st Place
) *2nd Fastest 400m All-Time
KJ Lattimore - 100m 11.8

New 7th grade Boys 100m Record
Christian Simone - 1600m 5:37.5
New 7th grade Boys 1600m Record
Faith Tillman - High Jump 4' 6"
New 7th grade Girls High Jump Record

Chaminade Boys
Chaminade Races to 2nd Place Finish Despite Small Team

Chaminade finishes with Runner-up Trophy @ Panther Invitational

Meet Highlights - Event Champions & Meet Record Holders
KJ Lattimore
- Varsity 100m   12.1
Ethan Chen - JV 100m  14.9
Nikita Tanielian - Varsity 200m  27.7
Nikita Tanielian - Varsity 400m  1:04.7
Jackson Tillotson - Varsity 400m  59.0
Emma Sellin -  JV 400m  1:11.8
KJ Lattimore, Ryan Goldman, Jackson Tillotson, Noah Aire - Varsity 4x100m  49.8
KJ Lattimore, Jackson Tillotson, Ryan Goldman, Noah Aire -
Varsity 4x400m   3:57.0
Zach Eagle - JV Shot Put  22' 2"
KJ Lattimore
- Varsity Javelin   156' 10"
Hannah Knudsen
- Varsity Javelin  97' 0"

 

Girls Team Posts 1st Place Finish @ Heritage Christian
Boys finish in 3rd Place.


Meet Highlights
Ryan Goldman - 800m 2:19.2 (1st Place)
Jackson Tillotson, Tyler Brock, Ryan Goldman & Leo DeSantis - 4x400m 4:02.4 (1st Place)
Jackson Tillotson - High Jump 5' 2" (3rd Place)
New 7th grade Boys High Jump Record
Nikita Tanielian - 400m 63.7 (1st Place); High Jump 4' 8" (1st Place)
Nikita Taneilian, Sonia Virk, Samantha Patierno & Faith Tillman - 4x100m 53.7 (1st Place)
Samantha Patierno - 200m 28.0 (1st  Place)
Sonia Virk - Long Jump 16' 11/2" (1st Place)

---------------------------------------------------------------

Girls & Boys Debut with 3rd Place Team Finishes @ Delphic League Meet

Meet Highlights
Nikita Tanielian - 400 meter 1:04.24 First Place
Ryan Goldman - 400 meter 57.94 First Place
Sonia Virk - Long Jump 15'2" First Place
(New 8th Grade Girls Long Jump School Record)

Nikita Tanielian, Sonia Virk, Samantha Patierno & Faith Tillman - 4x100 Relay 54.23 First Place
Nikita Tanielian, Sonia Virk, Samantha Patierno & Faith Tillman -
4x400 Relay 4:28.76 First Place

Meet Assignment & Event Placement - REMINDER
A reminder to all that not all athletes will compete in every meet.  Meet/Event assignments are determined by the coach and based on a number of factors including: attendance at practices and scheduled meets; communicating conflicts in a timely fashion; participating in scheduled events; being on time; supporting other team members. 

Most of our meets have limitations on number of entries.  Please be aware that the coach spends a lot of time placing athletes into meets/events.  Last minute cancellations are not easy to fixed and can lead to others not getting an opportunity to compete and/or scratching of a relay teams.  Please communicate any conflicts as soon as possible.

The coach does make an effort to place athletes in events that want to do, as well as, events they can excel in for themselves and for the
TEAM.  However, the coach may place athletes in other events for tactical, scoring or other reasons that might not be clear to the athlete.  Athletes are encouraged to keep an open dialog with the coach should they not understand why they are in a particular event.  

Track & Field consists of a number of individual events, however, there is a strong
TEAM component that we will continue to foster and grow.  Team Expectations are that all athletes attend school practices not just to better themselves but to also help challenge others on the team and create team unity. 
 

UNIFORMS
All team members must have for meets:
Orange/White Singlet and Shorts

Navy Blue Chaminade Sweatshirt
Navy Blue Chaminade Sweat Pants

Chaminade T-Shirt
= Spirit Pack T-Shirt or PE Shirt or other Chaminade T-Shirt
OPTIONAL: Compression Shorts (WHITE Only)
Good Pair of Running Shoes
OPTIONAL:
Pair of Spikes to use at majority of meets (recommended)

Athletes not rostered to compete that go to a meet need to be in full uniform.


COACHING STAFF
Walt Stewart - Head Coach
USA Track & Field Level I Certified Coach
21 years - Middle School Head Coach (Laurel Hall School 13 years & Chaminade 8 years)
7 years - High School Assistant Track Coach - specializing in High Jump
 1989 NCAA Div II National Champion & All-American - High Jump
Coached Chaminade MS teams to Delphic Championships in 2008, 2009, 2010, 2014 & 2015
Coached Laurel Hall teams to Delphic Championships in 2005 & 2007

Tara Garrett - Assistant Coach
2nd Year Assistant Coach
Chaminade High School Graduate
Chaminade HS Track & Field Athlete
Trained & Competed under Coach Stewart in Elementary & Middle School

Back to Track and Field          Back to Middle School Athletics HOME